Gordonov seter / Gordon seter / Škótsky seter

Pôvod: Veľká Británia

Dátum vydania platného štandardu: 14. 06. 1987

Použitie: stavač

Klasifikácia FCI: 7. skupina stavače, sekcia 2 anglické a írske stavače, pointer, so skúškou.

 

Celkový vzhľad: elegantný pes s líniami plnokrvníka. Má vyváženú telesnú stavbu porovnateľnú s výkonným loveckým koňom. Dokonale vyvážené proporcie.

Charakter a správanie: inteligentný, výkonný, vznešený a vyrovnaný.

Povaha: smelá, otvorená, priateľská a vyrovnaná.

Hlava: má byť skôr hlboká ako široká. Vzdialenosť od výbežku medzitemennej kosti po čelový sklon je väčšia ako od čelového sklonu po ňucháč. Pod a nad očami suchá.

Čelový sklon: výrazný.

 

Tvárová časť:

Ňucháč: veľký, široký a čierny, nosné dierky široko otvorené.

Papuľa: dlhá, so skoro rovnobežnými líniami, nie slabá a špicatá. Nie je taká hlboká, ako je dlhá.

Pysky: nemajú visieť, napriek tomu sú výrazné.

Chrup: silné čeluste s perfektným pravidelným a úplným nožnicovým zhryzom, rezáky hornej čeľuste bez medzery dosahujú pred spodné a zuby sú kolmé k čeľusti.

Líca: také úzke, ako to zodpovedá suchému typu hlavy.

Oči: tmavohnedé, výrazné. Nemajú byť uložené príliš hlboko ani nemajú vystupovať, sú dostatočne hlboko pod obočím, ich výraz je rozhodný, inteligentný.

Uši: stredne veľké, tenké. Nízko nasadené, visia tesne pri hlave.

Krk: dlhý, suchý, klenutý, bez voľnej kože.

Trup: primerane dlhý.

Bedrá: široké a mierne klenuté.

Hrudník: nemá byť príliš široký, je hlboký, rebrá dobre klenuté. Rebrá siahajú ďaleko dozadu. 

Chvost: rovný alebo mierne ohnutý v tvare šable, nemá dosahovať pod päty. Je nesený vodorovne alebo pod líniou chrbta. Pri koreni je silný, smerom ku špici sa stenčuje. Osrstenie tvorí zástavu, ktorá začína neďaleko koreňa, je rovná a dlhá a postupne sa skracuje smerom k špici.

 

Končatiny:

Predné končatiny: majú ploché kosti, sú rovné a silné.

Plecia: lopatky dlhé, šikmo uložené, dosahujú ďaleko dozadu, sú široké a ploché, na kohútiku pri sebe. Plecia nemajú byť príliš naložené.

Lakte: umiestnené nízko, tesne k trupu.

Nadprstia: rovné.

Zadné končatiny: veľká vzdialenosť medzi panvou a pätami, stehná sú dlhé, široké a svalnaté. Vzdialenosť od piat po labky je malá, podpätia sú krátke, rovné a silné. Kosti panve sú skoro vodorovné.

Päty: dobre zauhlené.

Labky: oválne, uzavreté, s kostnatými prstami, medzi prstami dobre osrstené. Silné vankúšiky.

Pohyb: rovnomerný, voľný, korektný s dobrým záberom.

 

Osrstenie:

Srsť: na hlave, predných stranách končatín a na koncoch uší krátka a jemná, inde na tele je primerane dlhá, jemná, hladká bez kučier a vĺn. Osrstenie na hornej časti uší je dlhé a hodvábne, na zadných stranách končatín dlhé, jemné, hladké a rovné, strapce na bruchu môžu pokračovať cez hrudník na krk a majú byť čo najmenej skučeravené alebo vlnité.

Farba: lesklá hlboká uhlovočierna bez červeného lesku s gaštanovohnedým, svietivým pálením. Čierne znaky na prstoch a čierny pruh pod spodnou čeľusťou je povolený.

Pálenie: dva jasne rozoznateľné znaky nad očami, ktoré nesmú byť väčšie ako 2 cm v priemere. Po stranách papule nepresahuje nasadenie ňucháča, podobá sa pruhu z jednej strany na druhú po jasne ohraničený koniec papule. Pokračuje na hrdle a na hrudi dvoma veľkými ohraničenými znakmi. Prebieha po vnútornej strane končatín, na stehnách, pokračuje z prednej strany kolien dovnútra a rozširuje sa od piat nadol po prsty. Na predných končatinách je pálenie na zadnej strane až po lakte, spredu na prstoch až po nadprstia. Malý biely fliačik na hrudi sa toleruje. Žiadna iná farba nie je povolená.

Veľkosť: výška v kohútiku: psy: 66-68 cm, sučky: 62-65 cm.

Váha: psy: 27-35 kg, sučky: 22-27 kg.

Chyby: každá odchýlka od uvedených bodov sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.